STUDIJNÍ PRAXE – MANAGEMENT CESTOVNÍHO RUCHU

studenti řekli o praxích

Studijní praxe na Bouzově mi pomohla rozvíjet schopnost mluvit před lidmi – vést více než hodinový výklad, odpovídat na nečekané dotazy. Naučila jsem se být tolerantní k návštěvníkům, přistupovat k nim vždy s úsměvem. Je to až neuvěřitelné mluvit k padesáti lidem, kteří vás poslouchají. Naučila jsem se samostatnosti a odpovědnosti.

Přála bych každému, aby takovou praxi absolvoval. Bylo to zatím to nejlepší, co jsem v životě mohla vyzkoušet.

Na hradě byl velice dobrý kolektiv, který se mi vždy snažil pomoci, když něco nebylo v pořádku. Získala jsem nové přátele, se kterými jsem stále v kontaktu. Příjemná byla i finanční odměna. Na Bouzov se určitě vrátím a budu se tam vracet, ať už jako průvodkyně nebo návštěvník.

K. F., Státní hrad Bouzov, průvodkyně

Praxe mi „rozvázala“ jazyk a naučila mě samostatnosti. Dříve jsem se bála v obchodě zeptat, kde najdu to a to, dnes mi nedělá problém bavit se s neznámým člověkem prakticky o čemkoli. Praxi na hradě či zámku bych doporučila všem stydlínům a introvertům.

Poznala jsem hrad a jeho fungování ze zcela jiné stránky, podívala jsem se do míst, kam se návštěvník nedostane. Kdo by se nechtěl podívat do zákulisí hradu, kdo by se nechtěl s dějinami seznámit trošku jinak než ve škole?

K. Z., Státní hrad Veveří, průvodkyně

V krnovské pobočce CK Invia byla po celou dobu mé praxe příjemná a přátelská atmosféra. Obě pracovnice (jedna z nich je také absolventkou naší školy) mi zadávaly úkoly, ze kterých jsem získal mnoho zkušeností, a zároveň mi byly se vším nápomocny.

P. Z., Cestovní kancelář Invia, prodejce

Jsem moc ráda, že jsem absolvovala praxi na Křivoklátě, protože se dá říci, že mě změnila. Naučila jsem se mluvit před lidmi, což mi dříve dělalo problémy. Osamostatnila jsem se. Naučila jsem se řešit konflikty s chladnou hlavou a říkat „ne“.  Potkala jsem zde spoustu úžasných lidí – jak Čechů, tak cizinců. Zatím to byla moje nejlepší pracovní zkušenost.

N. K., Státní hrad Křivoklát, průvodkyně

Praxe mě naučila pracovat i ve stresových situacích. Musela jsem se ve dvou dnech nazpaměť naučit 20 stran textu a zapracovat na svém výkladu, vč. tónu hlasu. Počáteční nervozita z první prohlídky opadla ve chvíli, kdy mi návštěvníci zatleskali a nešetřili pochvalou.

D. H., Státní zámek Vranov nad Dyjí, průvodkyně

Velmi mě bavila práce s dětmi, tvorba a vedení animačního programu. Praxe mě naučila spolupracovat (s ostatními animátory), hledat kompromisy, komunikovat a řešit konflikty. Oceňovala jsem perfektní přístup cestovní kanceláře, zázemí, finanční ohodnocení, organizaci. Získala jsem celoživotní zážitky, přátele. Praxe mě přesvědčila, že práce s dětmi „stojí za to“ a že pokud to bude možné, ráda se k ní vrátím.

G. B., CK Ceres, animátorka

Praxe na hradě mě naučila samostatnosti. Nemáte po ruce rodiče, takže se naučíte spoléhat sami na sebe. Praxe na Buchlově mě naučila hospodařit s penězi. Přestala jsem se bát mluvit před větším množstvím lidí.

Práce na letišti ze mě udělala trpělivějšího člověka – není jednoduché být vstřícný ke všem lidem. Praxe mi ukázala, jak funguje letiště, podívala jsem se do letadla, včetně kokpitu.

Díky praxím komunikuji s lidmi s úsměvem a pochopením. Všem praxi doporučuji, protože si z ní odnesete krásné zážitky.

K. S., Státní hrad Buchov, průvodkyně; Letiště Leoše Janáčka Ostrava, bezpečnostní kontrola

Naučila jsem se být zodpovědná – poprvé v životě jsem byla někde celý měsíc sama za sebe. Mluvení před skupinkou tří desítek lidí mi pomohlo zbavit se trémy.

Bydlela jsem na hradě se dvěma spolužačkami a užily jsme si to. Poznala jsem okolí Brna i město samotné. Naučila jsem se trochu vařit, protože mi nic jiného nezbylo. Dostala jsme příležitost navštívit na hradě místa návštěvníkům nepřístupná. Občas jsem vedla i skupinu cizinců, takže jsem využila svoji angličtinu.

Moc doporučuji dalším studentům, aby si takovou příležitost nenechali ujít. Mohli by potom litovat 😀

N. D., Státní hrad Veveří

Na praxi na Veveří jsem odjela v prvním ročníku, byl červen a turistická sezona už byla v plném proudu. Nebudu říkat, že jsem se texty průvodce učila dva měsíce dopředu. Naopak, naučila jsem se je za dvě a půl hodiny v autě po cestě na hrad. Při výkladu mi pak pomáhala má schopnost improvizovat i zvídavost a chuť doplnit svoji prohlídku. První zkušenost mě tak nadchla, že jsem se na Veveří vrátila na srpnovou brigádu. Na Konopiště jsem se vypravila ve druhém ročníku. Byla to zajímavá změna – zámek byl rozsáhlý, krásný a udržovaný. Praxe mě naučila samostatnosti a trpělivosti.

K. K., Státní hrad Veveří, Státní zámek Konopiště, průvodkyně

Křivoklát a celé jeho okolí mě natolik okouzlil, že jsem si ho vybrala pro svou praxi opakovaně. Poprvé to byl spíše pokus-omyl. Zapsala jsem se jako dobrovolník (v prvním ročníku není praxe povinná) a vůbec jsem netušila, co taková praxe průvodce obnáší. Pro přihlášení jsem se pár měsíců ptala sama sebe, zda jsem udělala správně. Obavy mě neopouštěly ani po příjezdu – textu bylo hodně, vědomostí málo a odvahy mluvit před skupinou ještě méně. Prvních pár dní jsem doslova „vařila z vody“, což bylo naprosto normální – i místní průvodci přiznávají, že občas „lžou“ :-D. Ve finále to byl nejlepší měsíc mimo domov a ve druhém ročníku byla má volba jasná – Křivoklát.

K. K., Státní hrad Křivoklát

Protože jsem stydlivý, tichý a ne moc komunikativní typ, jsem dnes průvodcování vděčná, že mě naučilo komunikovat s cizími lidmi zcela bez obav. Práce průvodce je hodně o zodpovědnosti, protože vedete skupinu lidí, máte zodpovědnost za to, aby se nic nezničilo, aby se výklad návštěvníkům líbil, aby prohlídky časově vycházely. Praxe mě naučila samostatnosti, protože jsem byla měsíc v neznámém prostředí daleko od domova, a musela jsem „fungovat“. Nemohu také nezmínit skvělé, nezapomenutelné zážitky. A navíc… ne každý může říct, že bydlel na hradě nebo na zámku. 😀

D. C., Státní hrad Buchlov, Státní zámek Lednice, průvodkyně

hodnocení našich studentů

Včera ukončili na hradě svou praxi pánové Řoutil, Bílka a Novák a nedá mi to, abych Vám nenapsala. Tak šikovné kluky jsme na hradě už opravdu dlouho neměli.
Jejich zodpovědný přístup, pracovní aktivita a nadšení se mnohdy nevidí ani u brigádníků, kteří u nás provází v letních měsících. Tímto bych chtěla všechny tři moc pochválit. Pokud by to bylo možné, ráda bych, kdyby se k nám mohli příští rok kluci vrátit v rámci jejich praxe ve třetím ročníku.
Bc. Marcela Jošková, vedoucí návštěvního provozu Státního hradu Buchlov
Jsem ředitelkou SPŠ stavební v Ostravě a o víkendu jsme byli s kolegy na výjezdním školení v Hradci nad Moravicí. Součástí naší akce byla také návštěva zámku, kde jsme se setkali s Vaším žákem 3. ročníku Matyášem Kadulou. Byl naším průvodcem na zámku a ráda bych jménem svým i jménem mých kolegů ocenila jeho úžasný výkon v této pozici. Po prvních minutách zjistil, že má před sebou partu 30 trošku rozverných a prostořekých kantorů a byť ho to v první chvíli možná trošku vylekalo, jeho znalosti a ochota vyprávět byly fascinující. Během prohlídky nás dohnaly další dvě skupiny, Váš žák se nám věnoval skoro 2 hodiny a nevyvedly ho z míry žádné všetečné otázky mých kolegů dějepisářů. Zvládl odpovědět na všechno a jeho historky o lidech žijících na zámku byly úžasné. Nakonec s přehledem zvládl i doporučení ke svému projevu (pomalejší tempo a odstranit často používané vlastně).
PaedDr. Zdeňka Klečková, SPŠ stavební Ostrava

Své studenty vychováváte naprosto skvěle. Na nové studentky se velmi těším. Pokud by děvčata mohla zůstat i déle než 4 týdny, tak bychom to velice rádi  přivítali. Moc a moc Vám děkuji, že jste na nás opět mysleli. Vaše pomoc je k nezaplacení a patří Vám velké díky. Velký dík patří také všem studentům, kteří u nás svou školní praxi absolvovali v minulých letech, tímto bych je také moc ráda Vaším prostřednictvím pozdravila.

Helena Nohejlová, Státní zámek Konopiště

Všichni studenti plnili své povinnosti do sebemenších detailů a vše bylo v absolutním pořádku. Děkuji za tak kreativní, aktivní a pracovité studenty. I letos jsme velice spokojeni s prací, kterou odvedli a nadšením, které projevili :). Praktikanti během odborné souvislé praxe cestovali po ČR, konkrétně do Starých Hamrů, Jedovnice, Nové Živohoště, Železného Brodu a Karlova pod Pradědem. Jejich náplní práce bylo vytváření a následné realizování odpoledního a večerního programu spolu s kolegy pro mateřské a základní školy. Během své praxe reprezentovali jméno cestovní kanceláře, k přidělené práci přistupovali zodpovědně, spolehlivě a svědomitě, plnili veškeré úkoly a dodržovali svou náplň práce, přičemž dělali i nad rámec svých povinností. Vždy se k pedagogům a dětem chovali přátelsky, byli ochotní a snažili se jim vycházet vstříc jak to jen bylo v jejich kompetenci. Jejich práce byla plná entuziasmu. Zpětné vazby pedagogů byly vždy kladné.

Romana Fussová, CK Ceres Brno

I letos Vám píši s nabídkou poskytnutí pracoviště pro účely odborné praxe. Stejně jako v loňském roce, tak i letos byli studenti připravení a my s nimi byli spokojeni.

Marcela Jošková, Státní hrad Buchlov

V minulých dnech jsem s přítelkyní navštívil hrad Veveří a jeho okruh reprezentační sály. Příjemně jsem byl překvapen přístupem mladé slečny průvodkyně Ester Mojžíškové, jejím výkladem i snahou vynaloženou směrem k zahraničním návštěvníkům s texty.

Milan Novotný, Státní hrad Veveří, návštěvník