Ve středu 25. ledna 2022 proběhla ve Velkém světě techniky v Dolních Vítkovicích v Ostravě každoroční akce pro žáky devátých tříd Moravskoslezského kraje – Živá knihovna studijních možností. Akci pořádá Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou a Svazem průmyslu a dopravy ČR. Cílem je představit žákům základních škol profese, o které je zájem na trhu práce a jsou perspektivní, například truhlář, instalatér, elektrikář, chemik – technolog, učitelka v mateřské škole, účetní, asistent zubního technika.

Velmi nás potěšilo, že náš studijní obor Management cestovního ruchu byl také vybrán. Každá škola měla zájemcům představit konkrétní práci a činnosti, které lze vykonávat po ukončení studia.

Rozhodli jsme se, že pozici pracovníka v cestovním ruchu vysvětlíme žákům netradičně formou krátkých scének z reálného pracovního prostředí – pestrou a zajímavou práci animátora, delegáta, recepčního na hotelu, turistického průvodce, letušky či pracovníka v turistickém informačním centru. Tyto vybrané profese jsou propojené s cestovními kancelářemi a agenturami. Naším partnerem při prezentaci v Ostravě byla cestovní kancelář Atis Bruntál, se kterou dlouhodobě spolupracujeme v rámci studentských praxí. Její ředitel Ing. Petr Krč srozumitelně seznámil žáky s tím, co všechno musí cestovní kancelář zařídit, aby vznikl zájezd, který se dobře prodá.

Bohužel i letos byla celá akce poznamenaná covidovou situací. Na poslední chvíli se organizátoři rozhodli, že se uskuteční pouze v online prostředí. Všechny prezentace budou profesionálně zpracovány a v brzké době k vidění na našem webu.

Ellen Páclová