Ve středu 13. dubna se třídy 1. B a 1. C vydaly autobusem do Ostravy na prohlídku Letiště Leoše Janáčka. Tato akce byla již plánována na listopad 2021, ale covidová opatření na letišti nám exkurzi nedovolila uskutečnit. Tentokrát se to povedlo a o to více jsme se těšili. Proč je tato exkurze pro nás tak důležitá? Protože od září 2022 nastoupí studenti 1. C na praxi právě na toto letiště.

Exkurze začala na bezpečnostním oddělení. Všechny naše věci projely detekční kontrolou a sami jsme museli projít skrz detekční rám. Některým studentům udělali pracovníci bezpečnosti stěry na drogy a výbušniny. Všechny úkony nám popsali a vysvětlili.

Druhá zastávka se uskutečnila na odbavení zavazadel, kde kufry, kabelky či batohy projíždějí velkými detekčními zařízeními. Dozvěděli jsme se, že na palubu letadla si můžeme vzít malý nožík. To jsme vůbec netušili.

Potom nás autobus převezl do budovy Hasičské záchranné služby. Zde jsme si prohlédli moderní techniku a dozvěděli jsme se, co se děje v případě problémů na letišti. Zažili jsme také ukázku ostrého výjezdu hasičského auta, jehož cena je 36 miliónů korun. Výjezd musí profesionálové zvládnout do 45 sekund.

Poslední zastávka byla na řídicí věži letiště. Zde jsme viděli, jak se řídí vzlety a přistání, určení dráhy a předávání informací o provozu posádce letadla. Měli jsme štěstí a viděli jsme povolení k přistání letadla z Brna, které pak směrovalo do egyptské Hurghady.

Jiří Švéda