Druháci, studenti oboru Cestovní ruch, v květnu vyjeli na české hrady a zámky, aby si vyzkoušeli roli průvodců. Svou měsíční studijní praxi mohou absolvovat v informačních centrech, na obecních úřadech, v cestovní kancelářích atp. a řada z nich se rozhodla pro práci průvodce, a to na takových místech jako jsou např. Lednice, Valtice, Konopiště, Bítov, Vranov…

Protože druhý květnový víkend sliboval krásné počasí, rozhodly jsme se je navštívit. V sobotu nás přivítaly Katka a Simča na Křivoklátu. Se Simčou jsme prošly hradby hradu a Kateřina byla naší průvodkyní základním okruhem. Její sebejistý projev zaujal všechny návštěvníky natolik, že kladli spoustu všetečných otázek. Odpoledne nás očekávala Lucie na Konopišti. I tuto prohlídku jsme si užily – Lucie rozezvučela každou místnost svým příjemným silným hlasem a udržela pozornost celé skupiny. Ocenily jsme i privátní procházku k medvědímu výběhu.

Nedělní část našeho „tripu“ směřovala zpět na Moravu – dopoledne hrad Buchlov a tandemová prohlídka s Gabkou a Aničkou.  Více než hodinu jsme se kochaly nejen krásami hradu, ale především souhrou děvčat a jejich krásnou češtinou. Odpoledne jsme náš výlet završily na Bouzově, kde nás opět v tandemu, ale tentokrát privátně, provedli pánové Adam a Honza. Věnovali nám čas ze svého volna a ukázali nám hrad tak trošku jinak. I tady jsme žasly, jak profesionální výkony průvodci podávají po dvou týdnech na praxi. O spokojenosti s jejich prací a přístupem svědčily i zápisy v knize návštěv, které chválou nešetřily. Jako vítr se navíc na jedné s prohlídek objevila naše absolventka Terezka, která na Bouzově o víkendech provází (tentokrát dětskou skupinu), protože ačkoli pracuje ve zcela jiném oboru, hrad a průvodcování miluje.

Všichni se s námi podělili o své zážitky z praxí – cesty, ubytování, průvodcování… Na hradech jsme se setkaly také se zaměstnanci, kteří mají praktikanty na starosti. Bez výjimky byli s našimi studenty spokojeni. Naopak my jsme byli vděční za jejich citlivý a vstřícný přistup a trpělivost.

Děkujeme všem  našim průvodcům, díky nim jsme zažily víkend plný hrdosti. Věříme, že se takto daří všem druhákům na jejich „trasách“, a přejeme jim pohodový zbytek praxe.

Jitka Hanusová, Erika Tichá, Zina Dvořáková