Závěr letošního covidového školního roku provázelo velké dobrodružství a napětí. Po měsících online výuky se můžeme vrátit do lavic, ale hlavně studenti se dočkali možnosti nastoupit na měsíční praxi. S heslem „naděje umírá poslední“ jsme od března vyhlíželi „covidová čísla“ a postupné rozvolňování.

Měsíce květen a červen jsou tradičně vyhrazené pro souvislé praxe studentů druhých a třetích ročníků oboru Management cestovního ruchu. Vybírají si pracoviště, která jim rozšiřují obzory v odborném teoretickém vzdělávání. Mohou nahlédnout do zákulisí práce cestovní kanceláře či agentury. Poznávají, jak města a obce vylepšují své služby a vytvářejí aktivity pro své návštěvníky. Na recepci v hotelích či lázeňských centrech uplatňují znalosti cizích jazyků. Průvodci na hradech a zámcích musí zvládnout velké množství textů k prohlídkovým okruhům, zdokonalují své komunikační schopnosti, učí se zodpovědnosti a práci s lidmi.

Studentům oboru Management v dopravě dávají letiště v Brně i Ostravě příležitost zapojit se do práce při odbavování cestujících, na bezpečnostní kontrole nebo v infocentru. Spediční a logistické firmy seznamují praktikanty s provozem zaměřeným na přepravu zboží a nákladu.

Všechny tyto nabídky byly letos do poslední chvíle v důsledku lockdownu ohrožené. Život už se nevrátí do zajetých kolejí před rokem 2020. Pandemie změnila svět, myšlení, cestování, pracovní rituály. Paradoxně cestovní ruch a doprava patří k nejpostiženějším oblastem. O to více těší, že firmy vstávají jako bájný Fénix z popela, přicházejí s novými záměry, produkty a nápady. Potřebují šikovné, vzdělané a tvořivé lidi. A to je výzva a příležitost pro naše studenty. Jejich profesní budoucnost má pro ně dveře otevřené.

Proto se v květnu „rozjely“ naše studijní praxe, jak na hradech a zámcích (např. Hradec nad Moravicí, Bruntál, Vranov) či v cestovních agenturách a kancelářích, tak také na letištích. Přejeme našim studentům, aby při nich načerpali pro své studium i profesní život co nejvíce.

Ellen Páclová