Jelikož je potřeba nasávat španělštinu, kde se dá, tak jsme se ve středu 9. 11. 2022 vydali se skupinkou studentů španělštiny ze 2. a 4. ročníku na jednodenní výlet do Prahy za španělskou kulturou.

Nejdříve jsme navštívili Institut Cervantes, který se zaměřuje na propagaci kultury Španělska, a mimo jiné pořádá kurzy španělštiny, organizuje mezinárodní zkoušky či pořádá různé kulturní aktivity. S veškerým děním institutu nás seznámili a po budově nás provedli dva sympatičtí rodilí mluvčí María a Jesús. Někteří z nás tak poprvé měli možnost slyšet španělštinu naživo. Trochu jsme si španělsky zazpívali i zasoutěžili a dostali drobné upomínkové předměty. Poté jsme navštívili právě probíhající výstavu týkající se feminismu v architektuře. Nakonec jsme si prohlédli útulnou, ale plně vybavenou knihovnu se španělskou literaturou i hudbou od těch nejstarších děl až po současnost, umístěnou v nejvyšším patře budovy s velkou terasou a výhledem na část Prahy.

Odpoledne nás pak čekal hlavní program ve Studiu ITAKA, kde pro nás organizátoři připravili interaktivní program zaměřený na španělskou kulturu. Nejen, že nám zatančily divoké flamenco dvě úžasné tanečnice za poslechu živé hudby, ale také nás hudebníci zapojili do rytmů flamenca pomocí vytleskávání a hry na typický hudební nástroj „cajón“ [čti kachon]. Jedna tanečnice nás pak provedla módou a doplňky typickými pro tento styl hudby a seznámila nás s nejdůležitějšími díly španělské literatury. Druhá si nás „vyzkoušela“ ze znalostí zeměpisných a z oficiálních jazyků používaných ve Španělsku. Nakonec nás čekala přednáška o španělské gastronomii a ochutnávka pravých španělských „tapas“.

Den to byl nabitý, náročný, ale poučný.

Adriana Kohutová