Takový zájem o březnový třídenní zájezd do hlavního města Německa, Berlína, jsme nečekali. Počasí bylo sice zimní, ale my se samozřejmě předem připravili.  Všichni studenti si na vlastní nohy několikrát prošli nejvýznamnější místa Berlína, naučili se jezdit místní dopravou a zjistili, že tu ne všechno funguje stejně jako v Čechách.

Stihli jsme toho opravdu hodně. Ve zdejší vyhlášené ZOO jsme se mohli radovat z pohledu na hravá zvířata, především na místní pandy velké. Měli jsme možnost se pohybovat po centru bývalého západního Berlína, a dokonce i po stanici ZOO, kterou všichni znají z knížky Christiane F. My děti ze stanice ZOO. Pořídili jsme si fotografie u Brandenburské brány, televizní věže, na Alexandrově náměstí, před Červenou radnicí i v Říšské sněmu. Prohlédli jsme si vzácné sbírky Nového muzea a exponáty Technického muzea.

Neustále na nás dýchal duch minulosti, jak u Památníku židovských obětí, tak u Checkpoint Charlie, který nám připomněl Berlín rozdělený zdí.

Co nás nejvíce překvapilo?

• Že je 8. března svátek MDŽ a obchody jsou zavřené.
  • Že je nelegální nosit v kabelce pepřový sprej, hrozí pokuta a vězení.
  • Že je Berlín velice moderní, čisté a bezpečné město. Viděli jsme opravdu hodně policistů, kteří dbají na pořádek, bezpečnost a dodržování pravidel.
  • Že ceny jsou na hlavní město docela přívětivé.
  • Že nezletilým se alkohol neprodává.
  • Že Berlín je multikulturní město, o čemž jsme se přesvědčili především na hostelu 😀

Jiří Švéda, Romana Korandová, Marcela Maliszewská