Ve spolupráci s projektem Experti do škol jsme pro třetí ročníky připravili přednášku na téma „Proč platíme daně!“. Přednášející Ing. Veronika Nálepová, Ph.D., ze soukromé Vysoké školy Prigo nejdříve studenty provedla historickým vývojem daní a daňového systému. A tak jsme se dozvěděli, že již v Mezopotámii se platila daň ze sklizně a lovu a také daň z rozvodu. Za vlády Karla IV. zažívali lidé zlatý věk, a tak jednou z daňových úlev bylo neplacení daní z nově založených vinic po dobu tří let.

Studenti již ví, že daň je zákonem povinná, pravidelná a nenávratná platba. Je to finanční zdroj do veřejných rozpočtů, kde tyto finanční prostředky pak stát využívá na úhradu celospolečenských potřeb, a to například na školství, zdravotnictví, obranu a mnoho dalších. Bez těchto financí by bylo obtížné udržovat a rozvíjet tyto klíčové oblasti.

A co na závěr? Je důležité, aby daňový systém byl spravedlivý, efektivní a podporoval hospodářský rozvoj.

Jitka Hanusová