V předvánočním čase jsme navštívili synagogu v Krnově. Patří mezi tři dosud existující synagogální stavby v Moravskoslezském kraji. Krnovská synagoga byla vybudována v letech 1870 až 1871 krnovským stavitelem Ernestem Latzelem a do dnešní doby je zachován její původní vzhled.

Naším cílem bylo se seznámit se stálou expozicí „Židovští průmyslníci, podnikatelé a vynálezci“. Výstava přibližuje atmosféru doby, která byla pro rozvoj průmyslu a soukromého podnikání vhodná. Mezi známé židovské podnikatele a průmyslníky patří například Rudolf Jelínek, výrobce známého destilátu, Ludwig Moser, talentovaný rytec skla a zakladatel sklárny, David Weinstein, majitel společnosti Breda et Weinstein provozující obchodní dům Breda a mnoho dalších zajímavých jmen.

Ani velké chladno nepřekazilo skvělý zážitek z vyprávění  o židovské kultuře. Dozvěděli jsme se, že šábes začíná v pátek po setmění a končí v sobotu se setměním. V tuto dobu  židé nepracují a měli by ujít pouze tisíc kroků. Také nás překvapilo, že jízda je v těchto dnech povolena pouze po vodě.

Židovská synagoga je součásti Technotrasy Moravskoslezského kraje a v teplých měsících je možné si objednat prohlídku v neděli i s ochutnávkou tradičního jídla.

Jitka Hanusová a 2.B