Je jasné, že doba covidová vůbec neodradila naše studenty od průvodcování na hradech. Naopak se s nelehkým úkolem připravit se poprali jako profesionálové. Musíme se s Vámi podělit o další pochvalu, tentokrát od paní Marcely Joškové, vedoucí návštěvního provozu Státního hradu Buchlov.

„Letos praxi na našem hradě absolvovali pánové Tomáš Řoutil, Adam Bílka a Matyáš Novák a nedá mi to, abych Vám nenapsala. Tak šikovné kluky jsme na hradě už opravdu dlouho neměli. Jejich zodpovědný přístup, pracovní aktivita a nadšení se mnohdy nevidí ani u brigádníků, kteří u nás provází v letních měsících. Tímto bych chtěla všechny tři moc pochválit. Pokud by to bylo možné, ráda bych, kdyby se k nám mohli příští rok kluci vrátit v rámci jejich praxe ve třetím ročníku.“

A co na to ocenění studenti?

Normálně bychom začali něco ve smyslu „Vážení, v tomto případě čtenáři, vítáme Vás na prohlídce, a tak dále…“, to ale někdy jindy. Teď bychom Vám chtěli představit naši zářijovou praxi na státním hradě Buchlově. Kvůli koronavirové situaci nám byly praxe přesunuty z původního jarního termínu až na září. Někdo si může říct, že právě plánovaný květen by mohl být lepší. Naopak, září je právě na Slovácku, kde se Buchlov nachází, období veselek, radosti, zdravého humoru, období sklepů plných vína a burčáku a zlatavých listnatých lesů. Samozřejmě v tomto podzimním období památky úplně nepraskaly ve švech, ale i přesto jsme měli nohy v otáčkách, když přímo našima rukama prošlo denně více než 100 návštěvníků, převážně důchodového věku (věrní posluchači, vřele doporučujeme :D), dost dospělých ale i jejich malých ratolestí.

Celý měsíc tak nějak prolínaly různé oslavy plné zábavy, akce se skvělým kolektivem průvodců, karty nebo šachy o peníze, divadelní scénky, na vlastní kůži zažité paranormální jevy nebo například i zážitek, kdy jsme byli součástí filmařského štábu ČT, kde jsme si i dokonce „pokecali“ se známým českým filmovým a divadelním hercem Jaroslavem Pleslem. Dny ubíhaly a ubíhaly, až to všechno uteklo až moc rychle. Máme toho mnohem více na srdci, ale zde to utneme, abychom nevyzradili  úplně všechno.

Rozhodně doporučujeme hrad Buchlov jako neskutečnou historickou památku a pokud budete stát i o kvalitní výklad, neváhejte se nám ozvat 😀 Na závěr zde chceme pronést i motivační řeč: Nebojte se skočit po nohách do neznámých vod (prosíme vás, ne doslova), i přesto že něco vypadá velmi složitě nebo nepředvídatelně, až to poznáte blíže, odnesete si neskutečné zážitky, zkušenosti, případně pochvalu 😛 a hlavně kontakty. Za takové rozhodnutí budete nesmírně rádi.

Tomáš Řoutil, Adam Bílka, Matyáš Novák, studenti 3.A