Třetí březnový týden jsme vyjeli se studenty prvních a druhých ročníků na exkurzi do Brna. První zastavení byla firma Frentech Aerospace. Je to ryze česká společnost, která se od roku 1994 specializuje na přesnou mechaniku, konkrétně na leteckou techniku, vesmírný a obranný průmysl. Firma na základě dlouholetých zkušeností dodává komplexní díly pro letadla Boeing a Embraer, speciální součástky pro letadla Airbus. Je také zapojena do mezinárodních vesmírných projektů v rámci EU, ale i USA.

A co jsme zažili? Nejdříve nám ředitel společnosti Pavel Sobotka v zasedací místnosti firmy prezentoval veškeré činnosti Frentech Aerospace a pak nás provedl celým montážním provozem – od CNC strojů přes sklad do těch nejčistších testovacích prostor.

Odpoledne jsme navštívili pobočku České národní banky, kde jsme měli objednaný vstup do bankovní expozice „Lidé a peníze.“ Studenti byli seznámení nejen s historií novorenesančního paláce – sídla brněnské pobočky ČNB, ale také s historií a vývojem naší měny. Viděli jsme prezentaci ČNB O penězích a lidech. Také jsme byli poučeni o tom, jak a kdy je možné vyměnit poškozené bankovky a mince. Mohli jsme si vyzkoušet, jak vypadají ochranné prvky na bankovkách při osvětlení ultrafialovou lampou.

Součástí bankovní expozice je i výstava Krása ve skle a kovu, kde jsme měli možnost si prohlédnout několik unikátních exponátů akademického sochaře Jiřího Harcuby, který je uznávaným sklářským výtvarníkem, sochařem a je také medailér. Je také autorem návrhu současné pětikoruny.

Jitka Hanusová, Erika Tichá