V pátek 5. 5. odjela skupina jedenácti žáků naší školy na deset dní do Rumunska na Erasmus+. Jízda nám trvala téměř celý den, po cestě jsme vyzvedli Maďary, Portugalce a Rumuny. Na naše ubytování v malé vesničce Izvoare jsme přijeli uprostřed noci.

Hlavní téma našeho Erasmu byly výšlapy alias „hiking“. Jak naplánovat cestu, jak se připravit, co si nachystat a hlavně jak být v bezpečí. Naučili nás, jak postavit stan a rozdělat oheň, jak správně znehybnit končetinu, co dělat, když se ztratíme, a co dělat, když potkáme medvěda. Jednoho dne jsme si vyšli k jezeru Zetea. Někteří si půjčili kajaky a vyjeli na vodu. A ostatní mohli jen relaxovat anebo hrát volejbal. Další den jsme zdolali jednu z nejvyšší hor v Rumunsku, Harghita Mădăraș. Na tuto horu jsme vyjeli traktorem! Na vrcholu jsme si dali svačinu, udělali pár fotek a pak šli zase dolů.

Čtyři večery byly věnovány mezinárodním setkáním. Rumuni nám ukázali své tradiční oblečení, Portugalci upekli tradiční dezerty a Maďaři nám zatancovali své tradiční tance. A my Češi jsme představili naši školu, město Krnov, jídlo, naše hory, politiku, Karla Gotta, pohádky, vynálezce a hlavně české pivo.

Jak to normálně bývá, tak konce Erasmů jsou hodně dojemné. Ani tento nebyl výjimkou. Rozdali jsme si YouthPassy, napsali poslední psaníčka. Uklidili jsme chatky a po večeři jsme si předali poslední dárečky a drby. A z naší malé vesničky jsme vyjeli z brzkých hodinách zpět domů.

Děkujeme organizátorům, týmu leaderů a Evropské Unii za tuto možnost poznat nové kultury, jídlo a hlavně nové kamarády.

Ondřej Novák, 1.C