V polovině března jsme pro našich 19 studentů uspořádali školní zájezd do New Yorku. První den jsme jeli Staten Island Ferry a měli krásný výhled na sochu Svobody, prošli jsme se po Wall Street a vystáli frontu na fotku s Charging Bull. Od St. Paul Chapel, která vydržela teroristický útok na Dvojčata, jsme šli do muzea 9/11 Memorial vystavěném na základech původních Dvojčat. První den jsme zakončili dechberoucím výhledem z nejvyšší budovy západní polokoule One World Trade Center a z výšky 542 m jsme pozorovali západ slunce nad městem, které nikdy nespí. Druhý den jsme jeli přímo na Liberty Island, kde jsme se se kochali sochou Svobody. Odpoledne nás čekala návštěva Empire State Building (do roku 1970 nejvyšší budovy světa) a večer jsme na Times Square obdivovali reklamy, neony a billboardy, které lze vidět z vesmíru. V pátek jsme začali u Rockefeller Centra, vyfotili jsme se na místě, kde každoročně stojí obrovský vánoční strom, dopoledne jsme strávili v muzeu moderního umění MOMA a viděli jsme originál Starry Night (Hvězdná noc) od Vincenta van Gogha. Přes Central Park jsme procházkou došli k American Museum of Natural History. 16. března jsme sledovali tradiční manhattanský průvod, který je již od roku 1762 součástí oslav svátku patrona Irska a odpoledne jsme strávili v nejznámější galerii moderního umění Guggenheim Museum. Další den jsme za krásného počasí přešli z Brooklynu na Manhattan přes Brooklynský most a navštívili jsme Chinatown a Little Italy. Superrychlý výtah, 360stupňový výhled na Manhattan a prosklená podlaha, to vše jsme zažili na vyhlídkové platformě na 100. patře mrakodrapu Edge, otevřené v roce 2020. Zážitek to byl úchvatný. Studenti se vrátili domů nadšení a obohacení.

Andrea Frasier a Alice Marková