Po delší době první celoškolní akcí byla návštěva programu Planeta Země 3000, a to v pátek 1. října. V letošním školním roce byl tématem Madagaskar – Adamův příběh pradávné Lemurie. Aktuální situace v cestování nám nahrála a průvodcem přednášky byl výjimečně sám zakladatel projektu, fotograf a cestovatel, Adam Lelek, který se osobně všech výprav účastní. Závěrečná půlhodinka byla věnovaná dotazům z publika a naši studenti získali zajímavé odpovědi na otázky: Jak začít cestovat? Kolik stojí cestování? Jaké je zákulisí tvorby televizních programů typu „S Adamem na cestách“?

Program Země 3000 navštěvujeme už více než deset let, protože je nejen zeměpisný, ale má přesah do kulturních, historických, případně společenských témat. Výhodou je bohatá filmová a fotografická dokumentace doplněná mapami. Vše je promítáno nejmodernější technikou a doprovázeno mluveným komentářem. Kromě zmíněné Lemurie na Madagaskaru jsme také v minulých letech navštívili a zažili divokou cestu do Myanmaru, vášnivé srdce v Jižní Americe – Brazílii, stopy lidojedů v Indonésii, kolébku lidstva ve Východní Africe, tajemný svět Ekvádoru a Galapág, říši mocného draka v Číně, královnu orientu Indii, kouzelný svět protinožců v Austrálii, obry a trpaslíky na Filipínách a v neposlední řadě zemi známou – neznámou – tedy Českou republiku.

Nezbývá, než se těšit na listopad roku 2022, kdy nás čeká magický Senegal.

Tomáš Mierva, učitel zeměpisu