Pro velký úspěch jsme se po roce v říjnu 2023 vydali se skupinkou studentů španělštiny do městečka Benalmádena na jihu Španělska. I tentokrát jsme nejen poznávali památky a přírodu, ale také studovali španělštinu na jazykové škole přímo s rodilou mluvčí.

Jak někteří studenti loni slíbili, letos si pobyt zopakovali. Pro nováčky to byla nová zkušenost a pro některé z nich zároveň i první pobyt u moře. Po příletu do Malagy nás na letišti čekali zástupci školy, kteří nás odvezli do nedalekého přímořského městečka Benalmádena rovnou ke škole, kde jsme nechali zavazadla a šli si projít město. Po návratu nás čekalo setkání s hostitelskými rodinami, u kterých jsme byli ubytovaní. Některé rodiny neovládaly angličtinu a studenti se tak museli dorozumívat pouze španělsky. Všechny hostitelské rodiny měly pro studenty k dispozici vlastní pokoj, často i s vlastním sociálním zařízením, a připravovaly studentům snídaně a teplé večeře.

Dopoledne bylo ve všední dny určeno studiu španělštiny. Vyučování probíhalo od 9:30 do 13:00 a poté následoval oběd formou teplého i studeného bufetu. Odpoledne jsme pak využili k různým aktivitám, výletům, nebo osobnímu volnu. Zajeli jsme se např. podívat vlakem do Malagy, kde jsme mimo jiné mohli obdivovat terasu na domě Antonia Banderase, autobusem na „pomerančovou farmu“, kde jsme ochutnali různé citrusové plody, nebo jsme si dokonce prošli minikurzem flamenca. Volná odpoledne jsme využili ke koupání v moři nebo nakupování dárečků a suvenýrů.

Španělský státní svátek jsme strávili celodenním výletem do krásného historického města Sevilla, kde jsme navštívili ty nejznámější místa jako Real Alcázar, katedrálu s hrobkou Kryštofa Kolumba, či slavné náměstí s vyobrazením všech španělských měst.

Jako doklad o absolvování jazykového kurzu všichni studenti obdrželi certifikát s uvedením dosažené úrovně ve španělském jazyce. A jak hodnotí jazykový pobyt přímo studenti?

„Let do Malagy proběhl v pohodě a cesta se mi moc líbila … Víkend jsme strávili na pláži, kde jsme se opalovali a užívali krásného počasí. Výuka ve škole byla trochu jiná než u nás. Začátek vyučování byl v 9:30, vyučovací hodina trvala 60 minut a přestávky 15 minut. Celkově se mi pobyt líbil a hodně jsem se toho (co se týče španělského jazyka) naučila.“ Lucie Cudráková, 2.C

„Španělsko byl jeden velký zážitek. Dobrodružství jsme zažili už na letišti ve Vídni a pokračovalo dalších deset dní. Škola mě posunula na hodně vyšší level ve španělštině a rodina byla super. Vyvařovali nám skvělá jídla a vždycky se s nimi dalo na všem domluvit. Odpoledne trávené na pláži mi chybí už teď. Jsem ráda, že naše škola pořádá takový jazykový kurz. Moc jsem si to tam užila a doufám, že budu moct jet příští rok znovu.“ Kateřina Kočišová, 2.A

Takže příští rok opět Malaga, nebo že by někam jinam…?

Adriana Kohutová