Výstava Rozlomená doba 1908 - 1928 Olomouc

V rámci předmětu dějiny kultury jsme dne 21. 12. 2018 s některými studenty 3. a 4. ročníku zavítali do Muzea umění v Olomouci, kde je až do konce ledna 2019 k vidění výstava nazvaná Rozlomená doba – avantgardy ve střední Evropě.
Přes 400 obrazů, soch, časopisů, knih, plakátů zapůjčených ze šesti desítek institucí z deseti evropských zemí. To je pouze velmi stručná statistika jedinečné výstavy Rozlomená doba.
Projekt se zaměřuje na vývoj avantgardního umění ve střední Evropě na pozadí dramatických událostí, které přineslo závěrečné desetiletí Rakouska-Uherska a úvodní desetiletí nástupnických států.
Návštěvníci se mohou těšit na díla stovky autorů, mezi nimiž jsou Emil Filla, František Kupka, Max Oppenheimer, Marianne (My) Ullmann, Oskar Kokoschka a další.
Celou výstavou nás provázel David Hrbek (mimo jiné současný český spisovatel), díky kterému jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací o autorech a jejich dílech.

Naše studentka Eliška Hamrlová ze 4.A hodnotí výstavu takto:
Výstava byla velice milým zpříjemněním předvánočních dní. Díky skvělému průvodci, který neříkal pouze souvislý naučený text, ale také s námi komunikoval, jsem si výstavu opravdu užila. Některé obrazy dokázaly vyvolat depresivní pocity, některé zase zmatek a úzkost. Naopak se tu octly i takové, které v nás vyvolaly otázky, co tím chtěl autor říct. Nejvíc se mi líbily obrazy s válečnou tematikou - malované na skici uhlem přímo na válečné frontě; ale i velké obrazy, které poukazovaly na poválečná traumata samotných autorů, kteří byli ve válce. Také jsme si prohlédli krátkou videoprojekci, ale i poslechli záznam úplně prvního rozhlasu R. U. R.

Mgr. Markéta Brezovská

Kategorie: