Nach Berlin

Zájezd do Berlína a Postupimi připravovala paní Maliszewská už od května. S takovým předstihem bylo nutné rezervovat ubytování a objednat prohlídky kulturních památek.
V pondělí 15. října se konečně vydal náš velký zelený autobus na cestu. První zastávka v hlavním městě Německa u East-Side-Gallery nám připomněla rozdělení Berlína na východní a západní část. Po hlavní tepně bývalého západního Berlína (Kurfürstendamm) jsme se přesunuli do zoologické zahrady. A zde, uprostřed třímilionové metropole, nás čekala oáza klidu a (kromě spousty jiných zvířat) lenivé pandy. Ještě krátká zastávka u Gedächtniskirche, kostela zničeného za války a po ní zajímavě rekonstuovaného, a konečně ubytování v hostelu.
Druhý den jsme zahájili vydatnou snídaní  a následně jsme se pěšky přesunuli k  budově Spolkového  sněmu (Bundestag). Za důkladnou bezpečnostní  kontrolu  jsme byli odměněni velkolepým výhledem ze skleněné kopule. Následovalo zastavení u legendární Braniborské brány (Brandenburger Tor) a procházka třídou Unter den Linden. Tento  den jsme si  vyzkoušeli cestování  hromadnými dopravními prostředky  (především S- Bahn - nadzemní rychlodráha  a U- Bahn -  metro). Až na jeden drobný zádrhel, na který nejmenovaná/ý určitě dlouho nezapomene, proběhlo vše hladce. Před polednem bylo třeba utišit hlad i nákupní horečku na moderním Postupimském náměstí (Potsdamer Platz) a později na Alexandrově náměstí (Alexander Platz). A odpoledne jsme už byli očekávání na Muzejním ostrově, kde jsme si prohlédli expozice dvou nejvýznamnějších muzeí  (Pergamonmuseum a Altes Museum). Nezapomenutelná je především mohutná a výrazná Ištařina brána ze starověkého Babylonu. Ještě krátký rozchod a už za tmy návrat do hostelu.
Středa - poslední den - patřila Postupimi. Toto více než stotisícové město je lemováno modrými jezery a protkáno zelenými (na podzim zlatými) parky. A přestože leží uprostřed Německa, mohli jsme obdivovat například malebnou čtvrť ruskou či holandskou. Ze zámků jsme si na prohlídku vybrali ten nejkrásnější a nejromantičtější  - Sanssouci a bez starostí jsme si užili prohlídku interiérů a exteriérů. Poslední nákupy a "Auf Wiedersehen, Berlin! Auf Wiedersehen, Potsdam! Auf Wiedersehen, Deutschland!"

Za spokojené účastníky zájezdu Mgr. M. Merenusová.

další foto

Partneři naší školy

 

Hrad Bouzov
Zámek Lednice