Erasmus aneb rumunský deník

1. den
Postupně jsme se seznamovali s rumunskými partnery, zjistili jsme, že to jsou velmi hodní a upovídaní lidé. Nejsou zdaleka tak špatní, jak se o nich povídá. Zažili jsme dnes spoustu zábavy a srandy, dokonce i v tom anglickém jazyce. Jídlo mají moc dobré, na kuřeti není ani co zkazit. Jsme zvědavé, co nám přinesou další dny. Nicméně zábava ještě nekončí a chystáme se na welcome party.

2. den
Druhý den byl team buildingový, celý den jsme byli ve skupinkách. Ze začátku rána jsme šli hrát hry ven, poté jsme šli na jeviště, kde jsme hráli hru s rozplétáním rukou a udělali jsme si pár společných fotek. Na odpolední sešlosti jsme společnou prací stavěli věže z různých materiálu, tak aby neuvařené vajíčko bylo co nejvýš a stabilní. Večer byla karaoke party, kde jsme rumunským přátelům nechali zahrát českou píseň a ta se okamžitě stala hitem týdne.

3. den
Den 3 byl na téma Waste recycling.

Na ranní sekci jsme hráli zábavnou hru s dekami, které držely dvě osoby, na každé straně seděla skupinka lidí, kteří měli poznat jméno člověka na druhé straně. Další aktivitou bylo uschovat papíry, u kterých byly napsany nápovědy, kde se skrývá “poklad”.  Po obědě následovala zahřívací hru HA KA ŠI, kde se jednalo o postřeh lidí v kruhu. Poslední aktivitou bylo seznámení se starostou města Balan a dalších zúčastněných osob na projektu. Dnes večer nás čeká první mezinárodní párty, kde se seznámíme s tradicemi a kulturou ostatních národností. Moc se těšíme.

4. den
Posíláme pozdrav z Rumunska z programu Vote for Earth! Čtvrtý den jsme si v dopoledním programu povídali o Zemi, o tom, jak funguje, o její historii a o planetách kolem nás.
Po tom, co jsme se dozvěděli několik informací o naší planetě, prezentovali jsme ostatním ekologickou situaci v naší zemi.
Na fotce zrovna tvoříme plakát k tomuto tématu.
Svou zemi jsme prezentovali, zmínili jsme se o recyklovani, o elektrárnách a o ekologické situaci v ČR. Sklidili jsme potlesk. :)
Po obědě jsme měli za úkol najít něco, co by se dalo použít znovu a jinak a vytvořit z toho produkt, který jsme se snažili 'prodat'.
Dnešní večer take pokracuje poznávání kultur. České jídlo bylo mezi cizinci velmi oblíbené, ale nejlepší bylo stejně pivo a kofola!

5. den
Pátý den jsme opět měli ranní sešlost a hráli jsme ve smíšených týmech s Rumunama hru na důvěru, což znamená, že jeden z týmu měl závázané oči a ostatní ho vedli pomocí hlasu.
Odpoledne proběhla údajně "krátká" vycházka k nedaleké přehradě (nakonec jsme nachodili 13 km). Cesta tam nám trvala téměř dvě hodiny, neboť 100 členný dav se natáhl na velmi dlouhého hada, po cestě krátké zastavení s dodávkou informací k dané krajině. Od přehrady jsme pokračovali dále asi hodinu, abychom se vyfotili, otočili a kráčeli zpět. A protože se začalo stmívat, tak zpáteční cesta byla úprkem a jestli jsme se cestou tam vyhýbali blátu, tak zpátky to bylo všem úplně jedno. Na internát jsme dorazili unaveni, zabláceni, ale šťastni, že nám dorazili všichni.

6. den
6. den byl v duchu odpočinku.
Dopoledne jsme vytvářeli prezentace o 4 nejčastějších typech tříděného odpadu (plast, sklo, papír a nebezpečný odpad). Dále jsme upovňovali důvěru jeden v druhého a to pomocí hry ,,pavučina”, se kterou jsme již byli obeznámeni na adaptačním kurzu. Odpoledne jsme měli volné, čehož jsme využili k nácviku tance na Talent Night, která se uskutečnila téhož dne večer.

7. den
sedmý den jsme vyrazili do 200km vzdáleného Branu, hradu známého z legendy o Drákulovi, měli jsme pouho hodinu na prohlídku, ale hrad byl maličký tak se to stihlo, pod hradem byla nádherná zahrada s jezírkem, dále pak spoustu stánků se suvenýry. Po prohlídce jsme se vydali do Brašova, jednoho z největších měst v Rumunsku, v Brašově jsme se rozdělili do osmi skupinek, kde jsme dostali papír s úkoly, které jsme měli plnit. Na to jsme měli dvě hodiny a pak jsme se samostatně vydali prozkoumat Brašov. Přijeli jsme kolem 8 večer.

8. den
Včera jsme si prohlédli Balan z druhé strany kopce, kam jsme vyrazili v dopoledních hodinách. Opět se nám otevřela krajina do dálky, i když vrcholky hor byly místy zahaleny do mraků. Takže k tomu posílám zase pár fotek.
Už se nám to krátí, tak se zatím mějte, zdravíme všichni.

9. den
Zdravíme opět z Rumunska. Posíláme fotky a info z dnešního dne. Jako první jsme začali malováním všeho co jsme zažili za dobu našeho pobytu, pote jsme vytvářeli webové stránky o našem projektu a den jsme zakončili vytvořením vlastního europassu.

Poslední den
poslední den před odjezdem jsme dostali odpoledne volno, tak jsme se s těmi, kteří chtěli poznat okolní kopce, vydali na krátkou tůru na okolní kopce. Počasí bylo přívětivé, i když vrcholky hor byly zahaleny do mraků. Na sraz přišli jak naši, tak i přátelé z Rumunska. Cestou jsme pořídili několik momentek při stoupání, tak klesání. Cestou zpět jsme dokonce narazili na  medvědí trus, jehož foto přikládám. Že to je opravdu medvědí, jsme nastudovali na internetu, neboť den předem jsme na podobnou hromádku také narazili. Medvědi se v této oblasti vyskytují. Pár slabších kusů (studentů) to v polovině cesty vzdalo a vraceli se zpět, některé další jsme ucapkali a vrchol kopce zdolávali někteří po čtyřech. Vše je zdokumentováno.

Náš projekt se blíží ke konci. Dnes je poslední den aktivit, kdy hodnotíme, jak dopadla naše očekávání, zda jsme překonali počáteční předsudky i obavy. Náš vedoucí Zsombie od nás obdržel malou pozornost jako poděkování za energii, kterou ze sebe vydal nejen v průběhu denního programu, ale také při nočních programech. Obdrželi jsme Youthpasy – dokumenty o absolvování projektu programu Erasmus+. No a už se jen sbalit, rozloučit se s našimi novými kamarády a zpět do 1253 km vzdáleného domova.

Kategorie: