Cesta na sever aneb Norsko 2017

27. srpna 2017 jsme nastoupili do autobusu s jasným cílem – poznáme krásy Norska a na zpáteční cestě ještě navštívíme hlavní město Dánska – Kodaň. Naší první zastávkou po úmorné cestě bylo Oslo a známé muzeum Fram, které představuje expedice k severnímu i jižnímu pólu. Z Framu jsme vyrazili prohlédnout si staré vikingské lodě. Poté jsme nastoupili na loď a nechali se převézt k radnici, odkud jsme zamířili do Vigelandova parku za místním sochařským uměním. Jelikož jsme škola cestovního ruchu a dopravy, měli jsme na každém místě rozchod, který nám umožnil navštívit to, co jsme chtěli.
Druhý den byla na programu olympijská města Hamar a Lillehammer. Měli jsme možnost strávit pár skvělých hodin v největším evropském skanzenu a sejít si téměř 1 000 schodů podél skokanského můstku. Samozřejmostí bylo vyfotit se u olympijské pochodně.
Den třetí jsme započali výstupem k zemním pyramidám Kvitskriuprestine, kterým se přezdívá také zastávka u „bílých mnichů“. Tento výšlap některým na dlouhé minuty vzal dech (a to doslova). Odtud jsme pak projížděli nádherným údolím Romsdalen se zastávkami u vodopádů, skalní stěny Trollveggen až k slavné horské silnici s názvem Cesta trollů. Místní serpentiny byly trošku oříškem pro slabší povahy – strmé srázy, nízké obrubníky, občas nějaké to couvání z kopce a vyhýbání se dalším vozidlům… No, byli jsme rádi, když jsme dojeli k vrchní vyhlídce a mohli se už jen kochat výhledem na úžasné hory a vodopády.
Následující den nás čekal nejkrásnější norský fjord Geiranger se známými vodopády Sedm sester. Plavba lodí s českým příběhem o místním kraji byla bezchybná. A i tento de jsme si užili serpentiny, neboť jsme vyjeli na vyhlídkovou horu Dalsnibba, která má úctyhodných 1 476 m. Největším zážitkem byl samozřejmě výhled, ale nikdo z nás asi moc nečekal, že poslední den prázdnin zažije i koulovačku J Oddychovou částí dne pak byla návštěva sloupového kostelíku z 12. století, který se nachází v Lomu a je celý ze dřeva.
A jestli jsme měli pocit, že nám je zima, protože ranní teploty byly kolem 5 oC, patý den byl na programu národní park Jostedalsbreen a největší ledovec evropské pevniny. Někteří se nechali vyvézt místními autíčky, ale většina si vyšlapala pár kilometrů k ledovcovému splazu Briksdalsbreeen, pod nímž se nachází úžasné jezírko s několika odstíny modré barvy.
Poslední den v Norsku jsme strávili v Bergenu, což se druhé největší město Norska s historickým centrem zapsaným v památkách UNESCO. Místní hanzovní domy ve čtvrti Bryggen, rybí trh, hrad, cesta lanovkou na jeden z kopců – to vše za počasí, které bylo doslova darem z nebes (když bereme v potaz, že zde připadá na celý rok jen 105 dní, kdy neprší) – nechtělo se nám ani domů. Ale byl čas se rozloučit a zamířit do Dánska, jehož hlavní město bylo naší poslední zastávkou. Trošku zklamaně jsme zhodnotili, že Malá mořská víla je opravdu malá (a navíc obklopená takovou horou turistů, že je téměř nemožné se k ní dostat a vyfotit se). V královském paláci Amalienborg jsme si prohlédli výstavu osobních věcí dánské královské rodiny. Poté jsme se rozprchli po celém městě a každý si ho užíval jinak. Někdo po nákupech, někdo u vody, jiný u památek. Společně jsme však vyrazili na exkurzi do pivovaru Carlsberg, kde jsme ochutnali i místní druhy piv (samozřejmě ti plnoletí).

Celý zájezd nás doprovázela průvodkyně CK Mundo Anička Petrů, které patří náš obrovský dík za nespočet informací, jimiž v nás posílila lásku k této zemi. Měli jsme možnost ochutnat místní sýry, salámy, slané pendreky, rybí karbanátky, zkouknout film z norské produkce, poznat norskou hudbu, faunu i flóru…

Mgr. Romana Korandová

 

Partneři naší školy

 

Hrad Bouzov
Zámek Lednice