Berlín „stojeřábový“ i veletržní

Na začátku března jsme opět po dvou letech zavítali do Berlína, kdy zde probíhá pravidelně  světový veletrh cestovního ruchu ITB. Nezvykle jarní počasí se sluníčkem bylo přidanou hodnotou k nabitému programu zájezdu, který se uskutečnil ve dnech 6. – 8 . března 2014. První den jsme navštívili staré berlínské letiště Schoenefeld, odkud byl pohled na gigantický kolos nového letiště Williho Brandta. Svůj provoz mělo zahájit už v červenci 2012, ale z nějakých záhadných důvodů stále nefunguje, což je pro precizní německou a pracovitou náturu jakási „Achilllova pata“. V centru města nás ohromil pohled na torzo vybombardovaného kostela císaře Viléma, které jako memento dodnes upozorňuje na hrůzy druhé světové války. V jeho sousedství stojí naopak moderní architektonicky zajímavá katedrála s úžasnou skleněnou mozaikovou výzdobou. Jako v podmořském světě jsme si připadali v obřím aquariu, které je součástí berlinské ZOO. Druhý den jsme cestovali křížem krážem hlavním městem Německa typickou městskou dopravou, S-Bahnem a U-Bahnem. Díky tomu jsme viděli Berlínskou zeď a East Side Gallery,  Checkpoint Charlie, Říšský sněm, Braniborskou bránu, Alexanderplatz, Televizní věž i  Červenou radnici. V programu byla také exkurze do technického muzea, kde jsme formou interaktivních exponátů, tedy na vlastní oči, uši či kůži, mohli proniknout do tajů fyziky i jiných přírodních jevů a zákonitostí.
Velmi nás překvapila síla německé ekonomiky, protože všude ve městě je vidět stavební ruch a investice. Budují se obchodní centra, kanceláře, metro… Tak jako Praha má přívlastek „stověžatá“, mohl by Berlín získat přezdívku „stojeřábový“.  Poslední den byla třešničkou na dortu návštěva veletrhu cestovního ruchu ITB. Neuvěřitelná podívaná, prezentace a show cestovních kanceláří, aeroliniií různých zemí a kontinentů nabízela potenciálním turistům v několika pavilonech nové trendy v cestování a trávení dovolené. Letošním partnerem veletrhu bylo Mexiko a jeho etnické prvky bylo možno potkávat na každém kroku. V nabídce byly i  méně zastoupené formy turismu jako homosexuální či dobrodružný cestovní ruch.
Příjemně unavení a nabití zážitky všeho druhu jsme se vraceli domů z velkoměsta, které je bohaté na historii, současnou architekturu, multikulturní soužití mnoha národů a má neopakovatelnou atmosféru.

Ing. Ellen Maláčová