Barcelóóóóónááááá!

Skupina studentů španělštiny si zpestřila výuku tohoto jazyka týdenním pobytem v Barceloně, hlavním městě Katalánska. Opouštěli jsme Českou republiku za mrazivého počasí, abychom se ráno probudili v příjemných pozdně letních teplotách, které nás provázely po celou dobu pobytu.
Barcelona je koktejl historie, moderního umění, krásných staveb, rušného katalánského života a zároveň příjemných zákoutí k relaxaci. Je to město Antoni Gaudího, Pabla Picassa, Salvadora Dalího a Joana Miróa. A z toho všeho jsme malinko okusili.
Procházeli jsme se po nejrušnějším bulváru La Rambla, obdivovali Gaudího architektonické skvosty jako Sagrada Familia, Casa Batlló, La Pedrera či Parc Güell, ztratili se v uličkách starobylé čtvrti Barri Gòtic, prohlédli jsme si město z ptačí perspektivy. Kabinová lanovka spojující centrum města s kopcem Montjuïc nám poskytla neskutečné výhledy na ikony města a samotný přístav. Montjuïc jsme doslova prochodili: navštívili jsme zdejší hrad, olympijský stadion, muzeum Joana Miróa v nádherné kubistické budově, večer pak muzeum pod širým nebem Poble Espanyol s ukázkou charakteristických staveb z celého Španělska. Nezapomenutelný zážitek v nás zanechala světelná vodní show za doprovodu hudby, představení magické fontány před  Národním palácem.
Místní speciality jsme ochutnali na nejznámější tržnici La Boquería, trhem se nese vůně a doslova vás oslní rozmanitými barvami. Pro Barcelonu symbolický sloup se sochou Kryštofa Kolumba nepřehlédnete. Slavný mořeplavec je sice otočený k městu zády, ale každý Barceloňan ví, že údajně ukazuje Evropě cestu z jeho přístavu do Ameriky. Fotbalové fanynky si přišly na své na stadionu Camp NOU, který se svou kapacitou přes 99 tisíc diváků stal největším fotbalovým stadionem Evropy.
Večery jsme si užívali na pláži, v přístavu, na flamenco show nebo jsme při procházkách nasávali atmosféru nočního života.
V našem programu samozřejmě nechyběla výuka španělského jazyka. Studenti si zajisté vylepšili své mluvní schopnosti ať už při neformální výuce v jazykové škole nebo v běžných situacích, se kterými se potkávali během pobytu. Tato cesta navíc ověřila dovednosti studentů při obchodním i bezpečnostním odbavení na letištích ve Vídni a Barceloně a také prohloubila znalosti dějin umění. Věříme, že barcelonský výlet se stal velkým impulsem pro další studium španělské kultury.

Mgr. Radka Zdráhalová

další foto