Studentské prezidentské volby – 1. kolo

V úterý 12. prosince na naší škole proběhlo 1. kolo Studentských prezidentských voleb 2017. Jedná se o projekt Člověka v tísni, který organizuje Jeden svět na školách (www.jsns.cz).
Volební komise ve složení Adam Kachyňa, Kristýna Disorsi a Alžběta Šimečková týden před volbami seznámila žáky s jejich průběhem, Adam vytvořit medailonky jednotlivých kandidátů a pomalu se rozběhla mezi studenty diskuze, koho a proč volit či nevolit.
V první den voleb pak volební komise obcházela jednotlivé třídy, kde voliči měli možnost za plentou označit na volebním lístku svého favorita a pak vložit lístek do volební urny.

Na naší škole své hlasy odevzdalo celkem 224 studentů, z toho bylo 10 lístků neplatných. Do druhého kola prezidentských voleb by postoupili J. Drahoš (67 hlasů) a M. Hilšer (37 hlasů). M. Zeman přesvědčil 34 žáků, P. Fischer 25, M. Horáček 23, M. Topolánek 11, J. Hynek 8, P. Hannig  7 a  V. Kulhánek 2.

Na republikové úrovni získal J. Drahoš 33,59 % hlasů a M. Zeman 19,95 %.Moravskoslezském kraji studenti na SOŠ ve 34,64 % dávají přednost M. Zemanovi před J. Drahošem – 19,08 %. Podrobnější výsledky najdete na https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby/vysledky-studentskych-voleb.

Studentských voleb se účastníme pravidelně především proto, aby žáci ztratili ostych a obavy z první volby. Ze statistik Jednoho světa na školách vyplývá, že v krajích, kde se žáci zapojují, stoupá i účast prvovoličů v reálných volbách. Naši studenti se často angažují i jako členové volebních komisí ve svých obcích. Nejcennější je, že projekt rozpoutává mezi studenty diskuze.

Mgr. Z. Dvořáková