Olympiády v cizích jazycích

Okresní kolo soutěže v Anglickém jazyce

Dne 19.2. studentky Simona Červenková (1.C) a Tereza Jakošová (2.C) reprezentovaly školu v okresním kole olympiády z AJ.
Soutěž je určena studentům 1. – 3. ročníků a dělí se na kategorie gymnázia a střední odborné školy. Studenti si nejdříve projdou písemnou částí, která se skládá z poslechu s porozuměním, kdy musí na základě slyšeného textu splnit zadaný úkol, a gramatického testu, kde se hodnotí všeobecný přehled v gramatice a schopnost práce s jazykem. Písemná část je zakončena čtením s porozuměním. Následuje těžší, ústní část, která se skládá z krátkého představení, interakce a úvahy na zadané téma. Letos se objevila témata typu Technology is a useful servant but a dangerous master, Only I can change my life – no one can do it for me, apod.
I když se naše studentky letos neumístily na výherních pozicích, ujasnily si, na čem musí do budoucna zapracovat, a to hlavně v oblasti gramatiky. Co je však nejdůležitější, obstály na výbornou v ústní zkoušce. Dokázaly si poradit s těžšími úvahovými tématy a byly za tento výkon oceněny porotou, což pro ně bylo velice motivační.  Přes klasické počáteční obavy tudíž hodnotily svou účast vysoce kladně. Těšíme se na další ročník a další odvážné studenty!

Mgr. Kulíková

Olympiáda ve španělštině

Dne 8.1.2020 se uskutečnilo školní kolo olympiády v jazyce španělském. Téma letošní soutěže bylo La naturaleza (Příroda) a soutěžící si měli připravit libovolnou prezentaci vztahující se k tomuto tématu.
Letos to byla „dámská jízda“, protože se nám do soutěže přihlásily jen dívky. V I. kategorii se na 1. místě umístila Natálie Fišarová z 2.A se svou prezentací o Kolumbii a ve II. kategorii vyhrála Kamila Panochová z 3.C, která popsala přírodu ve Španělsku. Druhé místo pak obsadily Kristina Kubjatková (v I. kat.) a Noemi Nela Becková (v II. kat.). Všechny dívky měly prezentaci hezky připravenou a za účast jim velmi děkujeme. Vítězky z obou kategorií postupují do krajského kola, které se uskuteční koncem března v Ostravě.

Mgr. Adriana Kohutová, DiS., Mgr. Gabriela Antlová

Olympiády z německého a ruského jazyka

Po vánočních svátcích se již tradičně konaly olympiády z cizích jazyků. O německý jazyk projevila zájem pouze jedna studentka, Nela Orságová z 2.C, která si připravila prezentaci na téma Roční období. V poslechovém testu i v komunikaci prokázala průměrné znalosti.

K soutěži v ruském jazyce se přihlásili tři studenti. Poradili si důstojně s textem, prezentovali téma Příroda. Nejlépe komunikoval student 1.B, Tadeáš Dušek, který se ruštinu začal učit teprve před 5 měsíci. Precizní přípravu měla studentka 1.A, Miroslava Knapová, která ve své prezentaci zmapovala rozsáhlé území Ruska od polárních oblastí až po tropy. Třetí soutěžící Barbora Havlíčková, studentka 2.B, si s prezentací zaměřenou na vlastní toulky přírodou také poradila.

Pořadí v soutěži z jazyka ruského:
1. místo: T. Dušek
2. místo: M. Knapová, B. Havlíčková

Mgr. Marcela Maliszewská

Výsledky olympijských her v geografii

Školní kolo: 16. ledna 2020

1. Škrobánek Zbyněk  4.B - 47 b. - postup do okresního kola
2. Řoutil Tomáš  1.A - 39 b. - postup do okresního kola
3. Gřunděl Filip 4.B - 38 b.

Další účastníci - podle abecedy: Havlíčková Barbora 2.B, Jasan Jan 3.A, Knapová Miroslava 1.A, Orviská Aneta 4.A,  Trunda František 1.B,  Zvarková Patricia 1.A

Mgr. Gabriela Víchová, Mgr. Tomáš Mierva